Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
A Jobbik elnöke reméli, hogy az Országos Választási Bizottság „ellen tud majd állni a rá nehezedő politikai nyomásnak” és lehetővé fogja tenni, hogy megkezdődhessen az aláírásgyűjtés a súlyos bűncselekményt elkövetők segélyének megvonásáról szóló jobbikos népszavazási kezdeményezéséről.
A Jobbik pártelnöke szombati évértékelő beszédében jelentette be: pártja ezen a héten népszavazást kezdeményez annak érdekében, hogy ha valaki súlyos erőszakos bűncselekményt követ el, akkor vonják meg tőle és egész családjától a segélyeket. Vona Gábor hétfői sajtótájékoztatóján megerősítette: a hét második felében juttatják el a kezdeményezésüket az OVB-nek, amelyen jelenleg is dolgoznak a párt jogászai a javaslat formai okokból történő elutasításának elkerülése érdekében.
A pártelnök a népszavazás kiírásához szükséges 200 ezer aláírás összegyűjtését nem tartja nehéz feladatnak, mert szerinte ezt a kérdést a társadalom „olyan elsöprő többsége” támogatja, amely egy sikeres népszavazáshoz is elegendő. Hangsúlyozta: az elmúlt időszakban elszaporodtak a súlyos, életellenes bűncselekmények az országban, ráadásul „az ilyen esetekben a bűnelkövetők nem egy esetben olyanok, akik közvetlenül vagy családjukon keresztül közpénzből élnek”. Hozzátette: a Jobbik azért vette „saját kezébe” a probléma rendezését, mert a kormány fel sem ismerte azt.
A Jobbik javaslata szerint a megvonás azokat a szociális jellegű támogatásokat érintené, amelyek nem a gyermekneveléshez kapcsolódnak. Így például a rendszeres szociális segélyt, az átmeneti segélyt, vagy a foglalkoztatást helyettesítő támogatásokat – ismertette Vona Gábor, aki szerint ezért nem igaz, hogy a Jobbik a gyermeket sújtaná a szülő által elkövetett súlyos bűncselekmény miatt. Javaslatuk csak azokat a szülőket érintené, akik „olyan gyermekeket nevelnek, akik a közrendet súlyos mértékben károsítják” – mondta. Leszögezte azt is, hogy csak a súlyos életellenes bűncselekményekre vonatkozna a javaslatuk. Kiemelte: a Jobbik súlyosabb szabályozást is el tudna képzelni a kérdésben, de álláspontjuk szerint a jelenlegi törvényi környezetben ez a kérdés csak ezen keretek között bocsátható népszavazásra.